Valsts nozīmes arheoloģijas piemineklis. Opekalna evaņģēliski luteriskās draudzes īpašums.
Baznīca, kas uzcelta visaugstāk virs jūras līmeņa Latvijā Opekalna baznīcas slieksnis 235 m vjl., Pēterbaznīcas torņa smaile 130 m vjl.
Apukalns, Apekalns vai Opekalns?
Dažādos avotos raksta gan Opekalns, gan Apekalns, gan Apukalns. Senāk kalnu, ar kuru saistīts arī apdzīvotās vietas un baznīcas nosaukums, sauca Apukalns, kas malēniešu izloksnē skanēja – Opukol̂s. Kad rakstību sāka pieskaņot literārajai latviešu valodai, nosaukums pārtapa par Apekalnu. Savukārt pārrakstot vācisko “Oppekaln”, populārs kļuva nosaukums Opekalns. Mūsdienās pareizi būtu kalnu saukt par Apukalnu, bet draudzi par Opekalna draudzi.
Baznīca.
Pirmā baznīca Apukalnā (1683./1684.g.), domājams, atvesta no Alūksnes, to var secināt no Ernsta Glika ziņojuma teksta: „Tāpēc veco baznīcu no šejienes (Alūksnes) jāpārved turp tai ļoti skaistā vietā un jāaptaisa ar kapsētu, lai tur varētu aprakt tās puses miroņus”. 1701. gada septembrī, čerkesu iebrukuma laikā, baznīca nodeg. No ugunsgrēkiem, laupīšanām, slepkavībām un gūstā aizvešanas cieš visa Apukalna apkārtne.
Otru koka baznīcu uzceļ 1729. gadā, kura draudzei kalpo līdz pat 1774. gadam.
Mūra baznīcu uzceļ klaušu kārtībā no 1774. līdz 1779. gadam. Ēka bez nopietnām pārbūvēm saglabājusies līdz mūsdienām. Baznīcu rotā nezināma meistara darināts altāris un kancele – ar to, kā valsts nozīmes mākslas pieminekli, baznīca lepojas joprojām, tāpat kā ar nezināma mākslinieka zīmēto altārgleznu.
Draudze.
Zviedru laiku dokumentos draudze saukta par Laiceni. Apukalna novads līdz 1732. gadam piederējis pie Alūksnes draudzes. Mācītājs Ernsts Gliks bija Opekalna draudzes atdalīšanas iniciators. Sākot ar 1733. gadu, Opekalna draudzei bija savs mācītājs.
Mācītājmuiža Opekalna (Oppekaln Pastorat) galīgi nodibināta 1731. gada 28. maijā.
Kad 1733. gadā ievēlēja jauno mācītāju, mācītāja māja vēl neesot bijusi pabeigta un kapteinim Liphardam mācītāju nācās uzņemt pie sevis.
Pēc Otrā pasaules kara mācītājmuižas ēkās ierīkoti dzīvokļi, bet jaunie iemītnieki nerūpējās par ēkām un tās pamazām sabruka. Mācītājmuižas vietu vēl var atrast Sauleskalna – Māriņkalna ceļa malā, netālu no Dēliņkalna. Mācītāja māja vēl ir atpazīstama.
Baznīcā notiek dievkalpojumi, to var apskatīt no iekšpuses un uzkāpt tornī, kā arī dzirdēt interesantu vēsturisko stāstījumu!
Apmeklējumu pieteikt pa tālruni +371 22415419 vai +371 28388894.
Opekalna baznīcas tornis ir Strūves ģeodēziskā loka punkts Oppekaln.
DARBA LAIKS
10:00-17:00
KONTAKTI
+371 22415419
https://visitaluksne.lv/visit/opekalna-evangeliski-luteriska-baznica/